Artykuły

Bezpieczeństwo i wzornictwo w jednym - znaczenie balustrad w budownictwie

Balustrady, chociaż na pierwsze spojrzenie mogą jawić się jedynie ozdobnym detalem budynku, wypełniają nader ważną rolę, gwarantując bezpieczeństwo jego lokatorów. Są to konstrukcje zapobiegawcze, które ustanawiają ochronę przed upadkiem z wysokości, a ich obecność jest konieczna w przypadku schodów, balkonów, a także wszelakich innych miejsc, gdzie prawdopodobne jest zagrożenie upadku.

Bezpieczeństwo i wzornictwo w jednym - znaczenie balustrad w budownictwie

Uprawa roślin ozdobnych w ogrodzie

Wiosna to czas, kiedy większość ogrodników zaczyna myśleć o tym, jakie rośliny ozdobne warto posadzić w ogrodzie. Uprawa roślin ozdobnych to jedno z najbardziej popularnych zajęć wśród miłośników ogrodów i natury. Rośliny te stanowią nie tylko ozdobę ogrodu, ale również poprawiają jego klimat oraz wpływają na samopoczucie i zdrowie ludzi. Uprawa roślin ozdobnych wymaga jednak od hodowcy pewnej wiedzy i umiejętności, aby uzyskać piękne i zdrowe kwiaty. W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych wskazówek, jak uprawiać rośliny ozdobne w ogrodzie.

Uprawa roślin ozdobnych w ogrodzie

Jesienne porządkowanie - czas start!

Jesienne sprzątanie to zdecydowanie przymusowy punkt w terminarzu. Porządki to nie wyłącznie metoda na odnowienie otoczenia, ale też troszczenie się o przyjemną aurę. Naturalnie wiele osób nie przepada za porządkami, lecz w gruncie rzeczy o wiele przyjemniej jest usiąść w zaciszu jesienną porą, pod warunkiem, że wszystko dookoła błyszczy.

Jesienne porządkowanie - czas start!

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie należy przekonywać, że najprzyjemniej jest kłaść się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż przede wszystkim ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednak wzmiankować, że higiena pościeli to nie tylko wyprane i wyprasowane poszewki. Równie ważne jest dbanie o kołdry i poduszki, materace jak również regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie nastręcza jakiś trudności, o tyle należyte wypranie poduszek i kołder stale wzbudza niepewność i wahanie. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i z jaką częstotliwością?

Wypierz swoją kołdrę!

Ogród na tarasie

Kiedy kończy się zimowa pora, mnóstwo z nas ma już dosyć jednostajnego krajobrazu. Pragniemy słońca, ożywczym powietrzem i nade wszystko za zielonością. Wypatrujemy pierwszych zapowiedzi wiosny, cieszy nas każdy pączek na pędach i nowiutkie, jasnozielone źdźbła darni. Szczęśliwcy posiadający ogród przydomowy zaczynają wiosenne porządki na rabatach, zamyślają nowe nasadzenia i przygotowują sadzonki. Natomiast ci, którzy nie posiadają ogrodem w żadnym razie nie muszą czuć się poszkodowani w tym zakresie. Balkon może wystąpić w roli mini ogrodu i wynagrodzić tęsknotę za bliskością z przyrodą. Jak przeto zaaranżować balkon, iżby stał się on dla nas tajemniczym miejscem obfitującym w bujną roślinność?

Ogród na tarasie

W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

Kiedy zbliża się wiosna, z dnia na dzień świat staje się bardziej energiczny i barwny. Choć dni są jeszcze chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to jednakże mocne, lśniące promienie słońca, napęczniałe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi upajają nas wielkim optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa ciągota do zmian, do aktywności. Na wiosnę po wielokroć zaczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Jednakże dla wielu kres zimy to okres na przeprowadzenie wiosennych porządków. Chcemy gruntownie zaprowadzić porządek i odświeżyć obszar naokoło siebie, porzucić zbytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w ostatnim okresie a także posegregować garderobę.

W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

Żeglarska przygoda houseboutem

Nic naprawdę nie uspokaja, jak prawdziwy odpoczynek wśród przyrody. głusza, spokój, delikatna bryza, niedaleko świergoty ptactwa. A dookoła szum fal, szmer liści, sitowia, czy trawy. Dla wielu zapracowanych rodaków to szczyt marzeń. Przeważnie ładujemy się w samochód i jedziemy gdzieś na przepełnione plaże najbliższego pojezierza. Bieganina, sprzeczki o miejsce na leżak, zgiełk, znacząca odległość do hotelu, nic, co wolno nazwać pełnym luksusem. A gdyby dysponować taki spokój każdego dnia? Wykorzystywać z powabów pięknej przyrody, dostrzegać nowe ciekawe zakątki, a jednocześnie zagwarantować sobie tak wygodne okoliczności, jak w domu? Okazuje się, że zakup czy nawet czarter houseboata zapewni nam zaspokojenie wszystkich oczekiwań zarówno pod względem podróżniczym, jak i wypoczynkowym.

Żeglarska przygoda houseboutem

Jak aranżacja wnętrza oddziałuje na nasze usposobienie?

W architekturze wnętrz niezwykle dokładnie dba się o stylistykę i funkcjonalność aranżowanych przestrzeni. Nie od dziś jednakże wiadomo, iż przestrzeń, która nas otacza ma niesłychanie znaczny wpływ na nasze samopoczucie i usposobienie. W związku z tym dzisiejsze, nowoczesne nurty architektoniczne mocno inspirują się psychologią, behawiorystką, oraz socjologią. Powstające więc w dzisiejszych czasach projekty dbają nie tylko o piękno i komfort domu, lecz również o właściwe samopoczucie jego lokatorów. Lecz nim pobiegniesz do najdroższego architekta w mieście, dowiedz się, w jaki sposób wystrój wnętrza oddziałuje na nasz nastrój i co sam możesz odmienić.

Jak aranżacja wnętrza oddziałuje na nasze usposobienie?

Nowoczesne balustrady - trend i bezpieczeństwo

Dla wielu z nas poprzednie lata były nieco trudne. Lecz okazało się, że Polacy są mimo to przewidującym i zaradnym narodem. Właśnie zmienność na rynku ekonomicznym, niekorzystne oferty lokat bankowych a także racjonalne rozmyślanie o ochronieniu się się na czas przyszły doprowadziły, że w branży budowlanej nastał kolejny boom. Budowa nowego domu okazała się nie tylko potrzebą polepszenia warunków mieszkalnych, ale również konieczną i rentowną lokatą.

Nowoczesne balustrady - trend i bezpieczeństwo

Funkcjonalność przestrzeni i psychiki

Wymiarem naszej egzystencji, odczucia wygody, spełnienia, a przede wszystkim należytej formy psychicznej jest przestrzeń, w której żyjemy. Odpowiednio urządzona przestrzeń w domu, w miejscu pracy to warunek harmonijnego życia. W pewnych miejscach odczuwamy ukojenie i odsapnięcie, w innych natomiast czujemy się przytłoczeni i wyczerpani. Dzieje się tak za sprawą naszej wielozmysłowości, dzięki której odczuwamy sąsiedztwo. Zmysły dotyku, zapachu, wzroku są dla nas pomostem pomiędzy tym, co w świecie fizyczne, a tym co wewnętrzne i metafizyczne.

Funkcjonalność przestrzeni i psychiki

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak w zasadzie budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z powodu której powstaje współczesny dom przy minimalnym wykorzystaniu surowców budowlanych oraz zoptymalizowanej pracy wykonawców może być konkurencją dla domów wznoszonych standardowo, czyli z betonu komórkowego albo cegły. Z tej racji domy drewniane mają liczne krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna swą sława zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, należyta izolacja, mała inercja termiczna, udogodnienie obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można podnosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez normy budowlane) i w rozlicznych technologiach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.).

Drewno vs cegła - domki z drewna

Budowlana przerwa na czas zimy - czy to ma sens?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, niektóre ekipy budowlane realizują operacje wykończeniowe wewnątrz domu. Choć nie jest to zasadą, to pomimo tego należy dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, by przerywać całkiem prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w decydującym rozrachunku odpowiedzieć na własną rękę. Niemniej jednak każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie fragmentów domu. W dłuższej perspektywie będzie wstanie to przynieść korzyści z samego tylko dobrego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów a także samego budynku.

Budowlana przerwa na czas zimy - czy to ma sens?

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image