Bezpieczeństwo i wzornictwo w jednym - znaczenie balustrad w budownictwie

Bezpieczeństwo i wzornictwo w jednym - znaczenie balustrad w budownictwie

Balustrady, chociaż na pierwsze spojrzenie mogą jawić się jedynie ozdobnym detalem budynku, wypełniają nader ważną rolę, gwarantując bezpieczeństwo jego lokatorów. Są to konstrukcje zapobiegawcze, które ustanawiają ochronę przed upadkiem z wysokości, a ich obecność jest konieczna w przypadku schodów, balkonów, a także wszelakich innych miejsc, gdzie prawdopodobne jest zagrożenie upadku.

Zgodnie z naszym prawem budowlanym, wszelakie miejsca, w których istnieje prawdopodobieństwo upadku z wysokości powyżej jednego metra, muszą być wyposażone w balustrady. Mają one zapewniać bezpieczeństwo, a ich rama musi być na tyle trwała, żeby zdołała przeciwdziałać ewentualnym siłom, jakie mogłyby na nie oddziaływać. Minimalna wysokość balustrady to 1,1 metra, a dystans między modułami pionowymi nie powinna przekraczać 12 cm, aby uniemożliwić przeciskaniu się przez nie, w szczególności przez małe dzieci.

Chociaż balustrady mają po pierwsze funkcje użyteczne, niepodobna nie pamiętać o ich aspekcie estetycznym. Mogą one bowiem istotnie wpływać na wygląd całego budynku, wkomponowując się w jego styl, czy to nowoczesny, minimalistyczny, lub tradycyjny. Materiały, z jakich są skonstruowane, mogą być różnorodne, począwszy od stali nierdzewnej, przez szkło, aż po drewno lub kute żelazo. Wszystko zależy od gustu właściciela jak również ogólnej koncepcji estetycznej budynku. Niemniej jednak balustrady ze stali nierdzewnej są w każdym wypadku solidnym wyborem.

Podsumowując, balustrady to element, który spełnia istotną rolę w każdym domu. Balustrady są nie tylko obowiązkowe z punktu widzenia statutów prawa, lecz nade wszystko zapewniają bezpieczeństwo lokatorom, jak również mogą stanowić znaczący element estetyczny. Odpowiedni wybór balustrad może przyczynić się do zaakcentowania charakteru budynku i podwyższenia jego atrakcyjności.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image