Redakcja: ul. Bursztynowa 31, Lublin
Nikogo bez wątpienia nie należy przekonywać, że najprzyjemniej jest kłaść się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż przede wszystkim ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednak wzmiankować, że higiena pościeli to nie tylko wyprane i wyprasowane poszewki. Równie ważne jest dbanie o kołdry i poduszki, materace jak również regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie nastręcza jakiś trudności, o tyle należyte wypranie poduszek i kołder stale wzbudza niepewność i wahanie. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i z jaką częstotliwością?
Po co powinno się prać kołdry i poduszki?
Dla utrzymania czystości, zdrowia i komfortu snu bezwzględnie trzeba prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, czyli kołdry i poduszki. Rezultaty zrealizowanych badań wiele lat temu już zwróciły uwagę na to, że w pościeli akumulują się roztocza i bakterie. Pojawiają się one naturalnie w rezultacie zbierania się kurzu i brudu, ale również pozostałości po nas samych. Naskórek człowieka, wydzieliny, pot, włosy - to wszystko zostaje w naszym łóżku i stanowi znakomitą pożywkę dla wszelkiego typu mikrobów.Stąd tak istotne jest, ażeby systematycznie prać i w miarę sposobności dezynfekować nasze kołdry i poduszki. Wypranie pościeli w stosownych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pomoże nam wyeliminować dużą część grzybów, zarazków, bądź pasożytów. Dodatkowa dezynfekcja natomiast umożliwi zdrowy sen, wpłynie na ograniczenie trądziku, rozmaitego rodzaju alergii, bądź astmy. Bez wątpienia też czyste kołdry i poduszki pomogą ustrzec się od zapalenia zatok i rozwój innych stanów zapalnych.
W jaki sposób uprać kołdry i poduszki?
Zazwyczaj nasze powątpiewanie w sprawie prania poduszek i kołder dotyczy tematu detergentów, właściwiej pralki i programu. Obawiamy się, że kiedy skorzystamy z domowej pralki, to wciśnięta kołdra ulegnie zniszczeniu, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a wskutek tego nasza kołdra utraci całkowicie swoje własności izolacyjne, przestanie być delikatna i komfortowa. Jednak poduszki i kołdry powinno się prać, a osoby które cierpią na alergie powinny bezwarunkowo robić to znacznie częściej. Aby zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub bądź świądu, alergicy winni prać poduszki i kołdry przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że upiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Należałoby również nadmienić, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również w czasie i po chorobie użytkownika.
By zatrzymać, a nawet przedłużyć własności użytkowe poduszek i kołder powinno się je prać regularnie w odpowiedni sposób. Najlepiej będzie wykorzystać do tego większą pralkę, by nie rolować kołdry, czy poduszki. Wskazane jest też skorzystać z suszarki bębnowej, by wypełnienie mogło błyskawicznie powrócić do swojej puchatej struktury i nie pozostawał stłoczony i nieforemny. Tymczasem większość z nas nie dysponuje odpowiednimi urządzeniami w mieszkaniu, więc w razie niezbędności wyprania kołder i poduszek wyjątkowym wsparciem będzie samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen możemy skorzystać z bardzo objętościowych urządzeń (od 7 do 20 kg), które bezproblemowo zmieszczą poduszki i kołdry. Starczy, że wsadzi się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi dedykowany program, a urządzenie dobierze właściwą miarę hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie dogłębnie wypierze całe pranie. Co więcej w czasie prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek odkażający, który dokładnie zdezynfekuje poduszki i kołdry. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Finalnie warto skorzystać z obszernej suszarki bębnowej, przy użyciu której po 15 minutach możemy zabrać do domu aromatyczną, suchą i miękką pościel. Nie ulega wątpliwości używanie maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o higienę kołder i poduszek, ich pełną dezynfekcję bez wystawiania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.