W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

Kiedy zbliża się wiosna, z dnia na dzień świat staje się bardziej energiczny i barwny. Choć dni są jeszcze chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to jednakże mocne, lśniące promienie słońca, napęczniałe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi upajają nas wielkim optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa ciągota do zmian, do aktywności. Na wiosnę po wielokroć zaczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Jednakże dla wielu kres zimy to okres na przeprowadzenie wiosennych porządków. Chcemy gruntownie zaprowadzić porządek i odświeżyć obszar naokoło siebie, porzucić zbytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w ostatnim okresie a także posegregować garderobę.

Wiosna sprawia, że czujemy się niezwykle zmotywowani do działania, dostrzegamy nowe pokłady energii, ale niekiedy własny entuzjazm jest tak ogromny, że czynimy przesadnie żywiołowo. Wtedy nasze wiosenne porządki są chaotyczne i pobieżne. Tym samym tak ogromnie znaczące jest opracowanie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zdziałać od razu, co potrzebuje przeznaczenia większego czasu i energii. Ruszmy jednakże od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. W rzeczy samej powinniśmy posiadać gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do stosownych powierzchni, szczególnie jest to ważne, jeżeli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Jak najbardziej wypada poczynić zapas płynów i detergentów, za pomocą których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Rozważże jednakże, czy ostatecznie nie odpowiedniej dokumentnie przerzucić się na eko porządkowanie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy mamy zapas wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli pragniemy np. posegregować odzież i zbędne rzeczy przeznaczyć na zbiórkę.

Porządkowanie stale zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem albo szczotką usuń kurz, czy pajęczyny z sufitów, zetrzyj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Następnie powycieraj ościeżnice od drzwi. Kuchnię i łazienkę powinno się sprzątać na bieżąco, jako że te dwa pomieszczenia mają bardzo ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Ale jeśli dawno nie sprzątałeś czubków szafek kuchennych, nie szorowałeś okapu lub nie czyściłeś fug i kafelków, teraz jest właśnie optymalny na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać specyfikiem z octem, ażeby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je także w środku. Zalegające paprochy, pozostałości artykułów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i świetnym otoczeniem do namnażania się przeróżnych insektów. Pożądane byłoby więc dogłębnie sprzątać wszelkie zakamarki w szafkach.

Następnie czas na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Lepiej poświęcić ociupinę więcej czasu, aby dokładnie wyczyścić szyby, iżby nie było żadnych smug. Jeżeli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, uzyskamy nędzny wynik, który bardzo dobrze będzie dostrzegalny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy także zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w domu np. w witrynach. Równocześnie powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, lub rolet a także o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których nader zbiera się brud.

Nadszedł czas na segregowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania oraz buty i zająć się doborem garderoby. Z bez wątpienia wynajdzie się coś, co przestało nam się podobać czy pasować. Nie wskazane jest trzymać w domu nieużywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, czy dziurawych rajstop. Niech wiosenny czas będzie adekwatną okazją na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których naczelnym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i zbieranie kurzu. Jak uprzątniemy całkowicie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy co niemiara miejsca do tego, aby pozostałe rzeczy były złożone równo i przyzwoicie. Zapewne najtrudniej jest uprzątnąć pokój dziecięcy, trzeba wszelako śmiałości i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom na ogół trudniej jest podjąć taką decyzję, wobec tego jeżeli rodzic dostrzega, że zabawka już utraciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, że warto podzielić się tą zabawką z tymi, które nie posiadają ich wcale.

Jeżeli jest to realne warto zaopatrzyć się w organizery do szafek lub pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do indywidualnych pojemników są łatwo dostępne, a zarazem łatwo jest utrzymywać w nich porządek.

Na koniec pora na podłogi. Jeśli masz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu jak również wypraniu. Może się tym zająć specjalistyczna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których również nagromadza się brud. Powinno się też uprzątnąć pod masywnymi meblami, należy je przesunąć, by porządnie umyć z trudem osiągalne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki wymagają niesłychanie dużo czasu oraz wysiłku. Lecz nie wskazane jest się tym zrażać, gdyż kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, sprzątanie jest znacznie przyjemniejsze. Kanwą dla sukcesu w porządkowaniu jest odpowiedni planner, który będzie określał kolejne etapy porządków. Jeżeli utrwalisz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj także z listy fragmenty, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wówczas swoją pracę i będziesz mógł dać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image