Kosztowności Anglii królewskiej

Kosztowności Anglii królewskiej

Drogocenna biżuteria od wieków jest połączona z monarchią.Insygnia władzy we wszystkich monarchiach mówić miały o blichtrze oraz dobrobycie w kraju. Jednak to nie tylko fundamentalne insygnia monarchii są najbardziej kosztowne.

Włodarza wiecznie ubóstwiali bogactwo i otaczali się cenną biżuterią. Zwłaszcza monarchia angielska, która do dziś istnieje zgromadziła potężne kolekcje kosztownych oraz unikatowych klejnotów. W ostatnich tygodniach dość jest głośno o biżuterii brytyjskiej rodziny w kwestii spadku zmarłej ostatnimi czasy Elżbiety II. Mnóstwo cennych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przenoszone w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją także nadzwyczajne klejnoty pozyskiwane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogiej biżuterii. Co w związku z tym z bez wątpliwości znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Jakie kosztowności przykuły specjalną uwagę mediów?

Niewątpliwie, zbiór królowej Elżbiety II była duża. Władczyni niemało cennych egzemplarzy pozyskiwała sama. Lubiła broszki, w Skarbcu znajduje się gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej chyba najbardziej słynną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dający się zauważyć na bardzo wielu zdjęciach z mniej galowych dyplomatycznych spotkań. Jednakże zapewnenajbardziej fenomenalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi kosztowności, które możemy podziwiać wyłącznie w czasie najistotniejszych królewskich zebrań. Tiary występują jako symbol wszystkich dystyngowanych i szlachetnych kobiet w rodzinie królewskiej. Sporo z tych najbardziej cennych była własnością do królowej, bez wątpienia pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, iż tiary to wartościowy element biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej na życzenie innych dam. Pośród tych najbardziej wartościowych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, sformowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Urocza platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau skonstruowana w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, toteż klejnot potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To pewnie najbardziej rozpoznawalna tiara, dlatego że uwidoczniona jest na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też długą historię, zakładana przez niemało pań z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast unikalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była wyjmowana ze skarbca, ale jak zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska rubinowa tiara była zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Ta tiara pojawiała się bardzo często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zakupiona w XIX w, była ulubioną ozdobą babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę skonstruowano z licznych diamentów i szafirów, współcześnie posiada status tiary nienoszonej. Podobnie jak przepiękna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, skonstruowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez królowe. Od czasu jej zaistnienia nosiły go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Nie ulega wątpliwości podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są emblematy zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najcenniejszy kompletny zestaw regialiów na świecie. Naczelnym składnikiem jest korona św. Edwarda, ozdobiona diamentami, rubinami i szafirami. Cały zestaw królewskich symboli koronnych mieści 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znajdują się także herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie w trakcie koronacji władcy, na innych znaczących uroczystościach pojawia się już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od 1831 r sporządza się oddzielną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się również przedmiotów. Są to w szczególności pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, instreumenty oraz pozostałe przedmioty powiązane z różnorodnymi wydarzeniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family można codziennie podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image