Teatr - esencja sztuki

Teatr - esencja sztuki

Czy w dzisiejszych czasach można określić teatr jako rozrywka? Współczesny widz nastraja się na „tu” i „teraz”. Nie ma jakiejkolwiek sposobności na rozwój uczuć i rozmyślanie. Fabuła musi przebiegać ekspresowo, widok jest jawnie scrollowany. Warto się zastanowić w związku z tym, czy znajduje się tutaj wciąż miejsce dla sztuki teatralnej? Co teatr jest w stanie zaoferować współczesnemu widzowi? Jakie korzyści daje oglądanie spektakli?

Bezpośredni odbiór

Oglądając przedstawienie teatralne masz kontakt z żywym światem. Na scenie grają aktorzy w czasie rzeczywistym. Mimo, że sztuka toczy się wedle scenariusza, to w każdym przedstawieniu zauważasz całkowicie odmienną kreację. Aktor odgrywając swoją rolę konstruuje postać bardzo indywidualnie. To w następstwie tego właśnie w teatrze masz możność weryfikacji prawdziwej gry aktorskiej, tego rzemiosła, jakie jest osadzone głęboko w talencie. W teatrze aktor musi dać się wciągnąć kompletnie roli. Okazuje się, że nawet przy tym jednakowym scenariuszu, reżyserii i obsadzie sztuka teatralna wyzwala ekscytacje i nastroje o rozmaitym nasileniu. Na kreację teatralną wpływają wszyscy zaangażowani w spektakl. Zaangażowanie reżysera, aktorów scenarzystów i widzów nigdy nie są takie same. Nawet oglądając tą samą sztukę po raz wtóry dasz się ponieść zupełnie innym uczuciom.

Na deskach teatru dzieją się uczucia

Jednym z największych walorów sztuki teatralnej jest poruszenie widza do głębi. Głębokie emocje pojawiają się nie jedynie podczas samego oglądania spektaklu, lecz również pozostają z widzem o wiele dłużej. Znakomita , poruszająca gra aktorska umacnia się w pamięci i rozbudza refleksje i uczucia. Nieistotne, czy patrzysz na komedię, czy fatalną historię bez happy endu. Obcowanie z teatrem po prostu przekonuje do przemyśleń, do uspokojenia się i zestawienia sztuki z rzeczywistością. Teatr pozwala dostrzegać i przeżywać otoczenie w nowy, czasem o wiele bardziej prawdziwy sposób. Przeważnie przeżycia oswobodzone przez sztukę teatralną pozwalają zrozumieć lepiej innego człowieka, pojmować zmienność, piękno i czerpać ze świata inspirację.

Kontakt z wybitną sztuką

Oglądanie sztuki to niebywała sposobność, by zgłębić literaturę najwyższych lotów. Prezentacja znakomitej sztuki pochłania dużo poświęcenia a także pracy ze strony zespołu teatralnego. Repertuar teatralny prezentuje więc rzetelnie dobrane dramaty, ażeby widz mógł odkryć najwspanialsze arcydzieła. Stały bywalec teatrów często bywa na premierach, chce permanentnie oglądać nowe sztuki. Większość wielbicieli teatru poszukując najwspanialszych artystycznych wrażeń, zapoznaje się z recenzją szacowanego krytyka teatralnego. To niesłychanie zasadne podejście, bo funkcją krytyka jest właśnie formowanie opinii o spektaklu. Krytyka teatralna zajmuje się weryfikowaniem twórczości teatralnej pod względem jej zgodności z kanonami sztuki jak również z utrzymującą się w konkretnym okresie stylistyką. Dobry krytyk teatralny potrafi ustalić pewien bezstronny poziom, według którego odbiorca może dokonać subiektywnej oceny. Należałoby uwydatnić, iż to ze względu na krytykę teatralną mnóstwo wybitnych dzieł literackich zostało przedstawionych ogromnej publice. Dobre noty krytyków kumulują uwagę widzów znakomitej sztuki i nie dopuszczają do jej zaniku w niepamięci. Powinno się wobec tego szukając rzadkich doznań, przeczytać rzetelną recenzję sztuki i wybrać się do teatru.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image