Mój kumpel stres?

Mój kumpel stres?

Silne przeżycia, niepowodzenia, kłopoty finansowe, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na pojawienie się niesprzyjających sytuacji nie mamy wpływu. Pojawiają się nieoczekiwanie i powodują rozdrażnienie. Jak potwierdzają badania medyczne długotrwałe odczuwanie stresu rodzi niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Niezwykle ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu.

Jakie skutki powoduje zdrenerwowanie

Odczuwanie ciągłego napięcia nerwowego sprowadza mnóstwo objawów natury psychicznej i fizycznej.Czasami złe samopoczucie i pogorszenie zdrowia pojawia się dopiero po upływie jakiegoś czasu. Zgubne skutki w postaci dolegliwości i zaburzeń są efektem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W odróżnieniu od niego występuje krótkotrwały eustres, oznaczający mobilizujące do działania niewielkie rozdrażnienie. Dystres naraża nasz system na ciągłe napięcie nerwowe, tym samym wywołuje masę niszczących efektów. Wśród objawów natury fizjologicznej wyszczególnia się bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, problemy z trawieniem, ucisk w klatce piersiowej, choroby serca,omdlenia, wymioty, choroby układu kostnego, spadek odporności. W dodatku stres podaje się jako przyczynę chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, jak również nowotworów. Bardzo liczną grupę tworzą dolegliwości natury behawioralnej. Należą do nich głównie: stany depresyjne,fobie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, spadek libido,działanie impulsywne, zmienność nastrojów, nieadekwatne reakcje.

Walka ze stresem

Powiada się, iż kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie. Jednakpodczas gdy nagromadzą się liczne kłopoty trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Mimo to trzeba skoncentrować się na możliwościach rozwiązania trudności jak również odnaleźć w sobie wiarę we własne siły. Jeżeli odczuwasz rozdrażnienie skorzystaj z potwierdzonych sposobów. Z pewnością systematyczne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia w klubie sportowym. Wszak w towarzystwie ćwiczy się raźniej. Pamiętaj, aby zdrowo się odżywiać. Unikaj używek. Dodatkową kwestią jest stworzenie odpowiednich warunków do dobrego wypoczynku. Staraj się wysypiać i dużo odpoczywaj. Opracuj swój rytuał uspokajający. Posłuchaj muzyki, skorzystaj z mocy aromaterapii. Niektórym ludziom pomaga medytacja lub rozliczne techniki wizualizacji. Wymyślanie przyjemnych sytuacji na pewno ma sens i warto popuścić wodze fantazji. Niektórym ludziom pomaga medytacja bądź różne techniki wizualizacji. Są jednak też tak trudne sytuacje, w których bardzo trudno samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. Wtedy najbardziej słuszną drogą do sukcesu jest wizyta u doświadczonego terapeuty. Wsparcie psychoterapeuty nie zawsze oznacza terapię, w niektórych przypadkach zbawienna jest sama rozmowa z kimś o problemach|cenne jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który potrafi słuchać.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image