Walentynki - dzień dla zakochanych

Walentynki - dzień dla zakochanych

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to ogólnoświatowa uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Obchodzimy ten dzień 14 lutego co roku. W tym czasie ludzie wyznają swoją miłość i uczuciowość w stosunku do swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich partnerów romantycznych. Tradycja celebrowania Dnia św. Walentego czerpie z dziejów antycznego Rzymu, w którym obchodzono festival Lupercali, zadedykowany bóstwu miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. Obecnie Dzień Św. Walentego świętowany jest na całej ziemi, a zakochani wysyłają sobie na wzajem pocztówki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją czułość. Bezwględnie przeczytaj ten materiał, jeśli chcesz poznać pochodzenie i tradycje związane z Dniem św. Walentego.

Święty Walenty - opiekun miłosnej tradycji

Dzieje świętego Walentego jest dosyć skomplikowana i nie wyjaśniona do końca. Jak podpowiada tradycja chrześcijańska, św. Walenty był kapłanem i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był osadzony za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. W ciągu niewoli, Walenty miał pomagać innym więźniom, oraz leczył ze śmiertelnych chorób. Następna legenda mówi, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona też była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty słał jej liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć podobna legenda mówi o tym, że Walenty został uwięziony za nie respektowanie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał zaślubin każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty podobno udzielał potajemnie ślubów, za co dostał się do więzienia. W tym miejscu połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika więziennego. Walenty cudownie przywrócił wzrok oblubienicy. W końcu Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a karę śmierci wykonano 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty dziś jest traktowany jako patron zakochanych, lekarzy a także chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Tradycje walentynkowe

Walentynki to szczególny czas, podczas którego wszyscy chcą okazać swoją miłość w stosunku do swoich bliskich. W tym dniu chętnie wymieniamy się podarkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Popularne są randki. Na Walentynki zazwyczaj przekazuje się upominki takie jak na przykład czerwone róże, słodycze, biżuterię, bilety na koncert lub do kina, jak również upominki DYI ewentualnie przedmioty osobiste. Znaczące jest to, aby prezent był odpowiedni do osoby, która go dostaje i wyrażał sympatię. Sporo ludzi traktuje Walentynki jak owoc merketingu , jakkolwiek dla mnóstwa par to nader ważny dzień, kiedy mogą okazać swoją miłość. W dodatku to też wspaniała sposobność do wyrażania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, ale także rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety dają prezenty swoim oblubieńcom. W Polsce coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, iż uczucia można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, którą przyjmuje się od bliskich i przyjaciół.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image