Sierpniowy ogród

Sierpniowy ogród

Lipiec i sierpień to najwspanialsza pora roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu albo wyjechać gdzieś na urlop. Dla posiadaczy ogródków albo działek to wytężony czas pracy. Połowa i koniec lata to w większości wypadków okres w jakim zbiera się największą ilość. Na krzakach i drzewkach rosną owoce i warzywa. Rosną też bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny zazwyczaj uprawiamy w polskich ogrodach? Które owoce i warzywa w większości wypadków gromadzimy pod koniec wakacji?

Warzywa pachnące latem

Na przełomie lipca i sierpnia w ogrodzie warzywnym zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Każdy kto na wiosnę zaoparzył się w sadzonki, teraz może uzyskać owoce swojej pracy. Najwcześniej dojrzewa fasolka. Kto miał mało miejsca, poprowadził ją jak pnącze na podporach. Występują fasolki zielone, żółte, fioletowe. Nasadzone razem niezwykle pięknie upiększają warzywnik. Środek lata to ostatnia szansa, ażeby zasiać fasolę raz jeszcze, przy korzystnej aurze jeszcze zdąży dać plon. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też pod chmurką. Najlepsze są oczywiście takie wprost z krzaka, chrupiące i orzeźwiające. Na grządkach dochodzą również wczesne marchewki i buraki, a cukinie i oraz kabaczki wytwarzają najbardziej bogate plony. Jednakże autentycznym panem letniego warzywnika staje się pomidor. Od przełomu wakacji rozpoczyna okazałe plony i pod warunkiem, że aura okaże się dalej pomyślna może plonować aż przez kilka dobrych tygodni. Pomidor z domowego ogródka jest nieporównywalny z tym sklepowym. Wskazane jest nawet wyhodować pomidory na balkonie, jeżeli nie ma się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali wyłącznie odmiany ozdobne, za pomocą których można upiększyć przedogródek albo parapet. Lecz ten, kto miał sadzonki dyni o grubym, słodkim miąższu, będzie mógł przyrządzać apetyczne zupy, wypieki i zapiekanki.

Zbieraj owoce

Na przełomie lipca i sierpnia pojawiają się owoce. W samej rzeczy pora na truskawki i poziomki właśnie się kończy, lecz za to w ich miejsce przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od początku sierpnia można też zbierać rozmaite odmiany śliwek. A smak papierówek, pierwszych jabłek z wsiowego ogrodu jest wprost niezapomniane doznanie. Na schyłek lata można już zamyślać robienie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy oryginalny gęsty sok malinowy to najlepsze antidotum na jesienną melancholię. Jedynie plony pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są drogocennym źródłem witamin i mogą wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Ktokolwiek, kto zdoła skorzystać z plonów z własnego ogrodu z pewnością to doceni.

Lato kwitnie najobficiej

W wakacje pojawia się zawsze ogrom kolorowych kwiatów. Zaczyna się wielki spektakl barw i zapachów. Kwitną róże, potem dalie, jeżówki, słoneczniki. Kwiaty jednoroczne właśnie w tym momencie kwitną najokazalej. Na rabatach rośnie mnóstwo astrów i floksów. Nie warto szczędzić miejsca w ogrodzie, jeżeli ktoś chce spoglądać na motyle, słuchać brzęczenia pszczół. Ogród pełen kolorowych pachnących kwiatów to nie wyłącznie spektakularny pejzaż, ale też ładny ozdobny akcent w wazonie na stole. Wskazane jest więc wyznaczyć miejsce w ogrodzie na kwiaty, które odzwdzieczą się cudownym bogactwem wonia także przepięknym przecudownymwyglądem. Niektóre kwiaty można suszyć. Dzięki temu mogą przystroić nasz dom także w zimie.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image