Gadżety, po których zostało wspomnienie

Gadżety, po których zostało wspomnienie

Okazuje się, że istnieje|ogrom rzeczy, które niespodziewanie przepadły z naszych mieszkań. Prawdopodobnie nasi seniorzy pamiętają najbardziej popularne rzeczy, jednak obecne pokolenia nie mają pojęcia o porzuconych wynalazkach. Można odkryć nieco przeszłości idąc do antykwariatu, lub na targ staroci. Można też wrócić z sentymentem do dawnych lat, przeglądając ten artykuł.

Zakomunikuję ci błyskawicznie

Jeśli dziś chcemy przeprowadzić rozmowę telefoniczną, rozmyślamy o wzięciu do ręki smartfona. Stary telefon stacjonarny z obrotową tarczą z cyframi zniknął całkowicie z naszego użytku. Pewnego dnia w Muzeum Piernika w Toruniu dostrzegłem scenkę, w której dzieci ze szkolnej wycieczki odgadywały zastosowanie tego dziwacznego urządzenia. Trudno było im sobie wyimaginować, że na początku powinno się wykręcić numer stacjonarny, a następnie zaczekać na głos odbiorcy. Aparat telefoniczny to było urządzenie do towarzyskiej komunikacji. Dzwoniło się do przyjaciół, dalekich krewnych. Wypowiadało się życzenia świąteczne, bądź składało gratulacje, wymieniało informacje, ploteczki. Telefon niegdyś był po prostu urządzeniem do budowania obustronnych kontaktów. Smartfon dzisiaj to wszechstronne centrum zarządzania. Organizuje nam życie, łączy z bankami, ułatwia załatwianie zadań. Niestety jednak rozmowy telefoniczne obecnie stały się skrótowe i lapidarne. W ogromnej ilości przypadków zastępuje je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotka, albo zdjęcie.

Notatki

Nowatorskie osiągnięcia technologiczne całkowicie opanowały nasze egzystowanie i to z nimi jest związane powodzenie spełnianych zadań. Do tych rzeczy, które zostały wyparte przez zaawansowane sprzęty stają się powoli notatniki. W dzisiejszych czasach utrwalanie treści realizuje się z wykorzystaniem nośników elektronicznych. Umiejętność kaligrafii jest zbyteczna. W tym samym czasie papier zaczął osiągać specjalną wartość. Przecież teraz książki się słucha z nagrania audio. A zamiast standardowej funkcji rozpowszechnia się kierunek na używanie książek w roli elementów dekoracyjnych w aranżacji. Książka musi posiadać odpowiednią wielkość, barwę dostosowaną do innych szczegółów aranżacji. Możemy obecnie nabyć sztuczne książki zwane fake books, których wartości nie stanowi zawartość, bo nie istnieje, a prezencja oprawy. Rzecz jasna statystyka czytelnictwa spada, jednak czy należy się martwić, jeśli wnętrze jest pięknie zaaranżowane?. Jest pomimo tego wartościowa zaleta nadmienionego trendu. Nadal istnieje wiele zapaleńców wybierających wersje papierowe. Notes został atrakcyjnym gadżetem, oryginalnym sposobem na porządkowanie swojego życia. Wracają kalendarze w postaci bullet jurnal. Nadaje im się cechę intymną. Tymczasem miłośnicy tradycyjnego czytania kupują książki w gustownych seriach wydawniczych, żeby uwydatnić osobisty sentymentalny osąd wartości literatury.

Wzmiankowane rzeczy, jakie są mniej używane nie zanikają przecież nieodwołalnie z naszych wspomnień. Z pewnością istnieje wiele sprzętów tak ogromnie przestarzałych technologicznie, iż nie odszukałyby wykorzystania w obecnym świecie. Wystarczy przywołać pralkę Franię, magnetofon szpulowy, karty telefoniczne, czy kasety VHS. Są wszelako gadżety stale żywe w naszej pamięci, do jakich wracamy pamięcią. Zaznacza się oryginalny nurt retro. Widzi się czar starych pieców kaflowych, zegarków ręcznie nakręcanych, gramofonów. Rośnie zainteresowanie prodiżem, syfonem, bądź ozdobami z kryształu. Pamięć o tym, co minęło ciągle powraca i dodaje smaczku w życiu codziennym.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image