Wiosna - trudny czas dla osób z alergią

Wiosna - trudny czas dla osób z alergią

Gdy dni się wydłużają, a słońce nieco przybliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne bardzo nas radują, lecz niestety nie dla każdego jest to całkowicie błogi okres. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny rozpoczyna się uciążliwy i trudny czas pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel oraz świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą zaradzić alergicy. Odpowiedzmy sobie więc, co pyli wiosną i jak można sobie pomóc w walce z przejawami alergii na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Sezon na pylenie zaczyna się dość wcześnie, bo już w lutym. A gdy zima mija raczej ciepło i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pokazują się nawet pod koniec stycznia. Sam czas pylenia w znacznym stopniu się wydłuża i jest w dużym stopniu bardziej trudny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo wysokim stopniu uczulają i aktywują alergie. W tym czasie pojawiają się też pyłki pozostałych drzew: brzozy, cisa, topoli i wierzby. Alergicy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W czasie niewiele późniejszym intensywnie rozpoczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo uciążliwym dla większości osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty na przykład bylica. Z kolei późną wiosną pojawiają się pyłki zbóż, które uczulają jednakowo ostro, jak trawy.

Symptomy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są określane jak alergeny wziewne, dlatego że wchodzą do naszego organizmu przez drogi oddechowe - przez nos i usta. Podstawowe symptomy związane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją organizmu. pośród konkretnych symptomów wyszczególnia się:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które ujawnia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w czasie pylenia zachodzi ten alergiczny symptom po spożyciu owoców bądź warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po spożyciu brzoskwini, orzecha laskowego, jabłka);
- objawy skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli ujawnią się przejawy specyficzne dla alergii na pyłki, czyli np. wzmiankowany wcześniej katar sienny, należy bezsprzecznie zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów prowadzi w końcu do rozwoju astmy. Powinno się również już na samym początku przeprowadzić dokładne badania, które zaświadczą czy też wykluczą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na wykrycie pozostałych rodzajów alergii na przykład pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najwięcej w wyznaczonych godzinach rankiem pomiędzy 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Trzeba wystrzegać się spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w rejonach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, czy też wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj buzia chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy autem;
- przestrzegaj zaleceń lekarza i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image