Jakie zabytki można obejrzeć w Londynie?

Jakie zabytki można obejrzeć w Londynie?

Londyn uznawany jest za jedno z najbardziej ciekawych miast w Europie. Znajduje się w tej okolicy przecież faktycznie mnóstwo atrakcyjnych miejsc, że z niewątpliwie żaden zwiedzający nie zdoła się nudzić. Fascynującą architekturę uwypuklają bowiem zabytki i inne obiekty, które bardzo głęboko przywołują historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny system polityczny. Nie inaczej atrakcyjność londyńskiej drogocennej architektury określają te atrybuty, jakie są powiązane z arystokratycznym przekrojem społeczności. Dla mnogości angielski trend wiąże się z elegancją, dostojeństwem, smakiem i dostojnym wyglądem. Natomiast, gdy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, iż Londyn proponuje o wiele bardziej zróżnicowane atrakcje.

Z zdecydowanie najlepiej będzie skorzystać z gotowych ofert wycieczek fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie zdoła przepuścić najbardziej charakterystycznego zakątka Wielkiej Brytanii, którym jest Pałac Buckingham, zwłaszcza w momencie zmiany warty. W pałacu pomieszkuje królowa i jej najbliższa rodzina. Niekiedy, w szczególności, jeżeli zdecydujemy się na lokalnego przewodnika, który znakomicie orientuje się w zwyczajach Royal Family, można dostrzec kogoś ważnego, lub bodaj posłuchać jakiś bardzo pociągających pałacowych wieści.

Równie znaczącym miejscem jest kompleks budynków, w skład którego wchodzą kultowa baszta zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest rezydencją brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i pozostałych urzędów i wolno zwiedzić razem z przewodnikiem. Znajdująca się w sąsiedztwie neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze posiadają średnicę 7 metrów. Kolejnym historycznym zabytkiem, do jakiego prawdopodobnie zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. mają miejsce wszelkie koronacje angielskich włodarzy i inne znaczące królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London sławny jest zasadniczo z tego, iż przez wieki stanowił więzienie. Trudno było komukolwiek się z niego wydostać, bo jedyne dostęp znajdowało się od strony Tamizy, dostać tam można było wyłącznie łódką. Aktualnie fantastyczną atrakcję stanowi umieszczona w tym miejscu ekspozycja Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas z pewnością przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który stanowi kolejną fascynującą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki nowoczesnej oczekuje słynne muzeum Tate Modern, które przedstawia eksponaty od 1900 roku. Kolejną atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na 10 piętrze budynku, z którego rozciąga się piękna panorama miasta. Jeśli pragnąłbyś ujrzeć Londyn z lotu ptaka, jednak z całkowicie innej perspektywy możesz wybrać się do Sky Garden. Stąd zobaczysz uroczy widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Jednak znane londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, ponieważ stanowi najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wsiąść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i nasłuchując wirtualnego przewodnika zachwycać się zmieniającą się panoramą miasta.

Osobliwych ekscesów bezsprzecznie dostarczy spacer po londyńskich targowiskach. Unikatowy koloryt Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest jedyny w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Znajduje się w tym miejscu całe zatrzęsienie oldschoolowych pubów, stoisk, sklepików i pawilonów. Zupełnie różną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tutaj można posmakować i nabyć najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne przysmaki na kuli ziemskiej.

Londyn więc skrywa mnogość zagadek. Powinno się tym samym porządnie przygotować się do eksploracji metropolii. Istotne jest, aby rozpytać o solidnego przewodnika, który pokaże nie zaledwie te w największym stopniu znane atrakcje turystyczne, ale także zaprowadzi w inne, urokliwe i znamienne londyńskie zakamarki.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image