Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają około dwóch tygodni, w trakcie których przeprowadzane są konkursy w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych.

Dzisiaj organizowane są dwa odmienne typy igrzysk olimpijskich - letnie jak również zimowe. Imprezy te przeprowadzane są na przemian co dwa lata, w ten sposób, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe odbywają się w odstępach czteroletnich. Jest to nawiązanie do tradycji Olimpiady ze starożytnej Grecji - zawody sportowe w Olimpii były rozgrywane właśnie raz na cztery lata. Dla najlepszych, poza gratyfikacjami pieniężnymi jak również światową sławą, przewidziano medale - za pierwsze miejce złoty, za drugie srebrny i za trzecie brązowy.

W 2016 r. igrzyska olimpijskie zrealizowane zostały w Rio de Janeiro w Brazylii, które ledwie 2 lata wcześniej było współgospodarzem mundialu, a w roku 2013 przyjęło pielgrzymów w Światowe Dni Młodzieży. Poprzednim gospodarzem igrzysk letnich był Londyn. Z kolei minione igrzyska zimowe miały miejsce w Soczi nad Morzem Czarnym, a kolejne w Pyong Yeang w Korei Południowej.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image