Czy opłaca się spędzać urlop w Polsce?

Czy opłaca się spędzać urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej zostają w kraju na czas wakacji. Okazuje się, iż nurt na częste wyjazdy zagraniczne trochę przyhamował. Z bezsprzecznie to nie wyłącznie efekt ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Jednakowoż wakacje w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy cenią krajoznawcze walory naszego kraju i entuzjastycznie po nim podróżują. Co w związku z tym inspiruje Polaków do spędzenia wczasów w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, że wnioski pozytywnie nas zdumieją.

Różnorodny krajobraz w Polsce

Jedną z kluczowych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest kalejdoskop krajobrazów. Możemy przecież odpoczywać w górach, jak i nad Bałtykiem. Mamy przecudowne obszary z dolinami i wyżynami. Dodatkowo dla entuzjastów wód śródlądowych istnieje przeogromna ilość pięknych pojezierzy, meandrów rzek i innych zbiorników wodnych. W Polsce mamy całe mnóstwo parków krajobrazowych, rezerwatów i nienaruszonych terenów zielonych. Nikt nie powinien utyskiwać na nudny krajobraz. Można u nas odkryć zarówno wspaniałe miejsce do długich pieszych włóczęg, wspinaczki, jak i przepiekne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Dodatkowym atutem turystycznym w Polsce jest okazja do odkrywania wielu kultur ludowych. Niezaprzeczalny czar górali, gościnność Kaszubów, bądź też interesująca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy rejon Polski zespolony jest z niejedną niebywałą opowieścią. Poza tym wskazane jest zawsze posmakować kuchni regionalnej. Są takie rejony, które słyną z bogactwa różnorodnych rewelacyjnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Województwo Lubelskie i Województwo Podkarpackie na przykład mają ponad 240 potraw regionalnych.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Należałoby dodać, że podróż do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w określoną trasę, a po drodze oprócz tego odwiedzać przepiekne, historyczne regiony. Dla wielu to również znakomita okazja, żeby odwiedzić rodzinę, która przebywa na drugim końcu Polski. Zamiast samochodu można również skorzystać z samolotu. Sieć lotnisk jest obecnie na tak bardzo rozwinięta, iż bez trudu można wyszukać połączenie każdego regionu. Jest to opcja trochę droższa, ale bezsprzecznie znacznie redukuje okres podróży. Dla Polaków wciąż, mimo inflacji, wakacje najtaniej wypadają są w kraju. Ceny walut są wysokie, w związku z tym wyjazd do dalekich krajów mocno obciąża budżet. W dodatku powinno się pamiętać, że przebywając na urlopie w Polsce bez trudności wiesz, jak postarać się w potrzebne produkty w sklepach, jak szybko skorzystać z nieodzownej pomocy medycznej, bądź odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak barier językowych kolosalnie ułatwia podróżowanie i kontakt z lokalną społecznością. Nie zdziwią cię obce kodeksy lub nieznane obyczaje.W całym kraju wiążą nas jednolite regulacje prawne, kodeksy drogowe, czy reguły korzystania z instytucji urzędowych. Nie potrzeba jakichkolwiek dodatkowych formalności, wiz, paszportów i pozwoleń.

Czy są jakieś mankamenty wczasów w Polsce?

Oponenci wakacji w kraju na ogół wskazują na dwie dokuczliwe wedle nich kwestie. Jedną z nich jest nasz krajowy niestabilny klimat. Zdarza się, że kiedy zamyślamy wakacje znacznie wcześniej, nie posiadamy możności skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszcz czy też niskie temperatury. Nasz krajowy klimat jest dość kapryśny i w okresie lata zdarzają się dni, kiedy nieustannie pada. Jednakże warto zwrócić uwagę też na to, że temperatury nieraz osiągają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka zmienność pogody stanowi cechę wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeżeli popatrzy się na to, niczym na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową aurę również można relaksować się. W polskich kurortach znajdują się kryte aquaparki, można zwiedzać muzea i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest kiepski stan dróg. Ponoć uniemożliwiają one komfortową podróż. Powinno się jednakże przyznać, że stwierdzenie to staje się nieaktualne. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. pozwala na przejechanie niemalże całego kraju. Jest nadal parę małych odcinków w budowie, ale mają one praktyczne objazdy. Można zatem bez problemów podróżować po nowej nawierzchni. Wskazane jest również wspomnieć, iż dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i cisza jest znacznym pozytywem wakacji.

Występują takie regiony na np. w północnowschodnim rejonie, gdzie warto zaszyć się z dala od miejskiego zgiełku. Wczasy w Polsce z bezspornie będą udane, jeśli zamyślimy je ściśle z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Bogactwo krajobrazów, możliwość skorzystania z przeróżnych atrakcji z na pewno może zadowolić każdego wymagającego wczasowicza.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image