Róże: odmiany polecane do dekoracji altan i ogrodów przydomowych

Róże: odmiany polecane do dekoracji altan i ogrodów przydomowych

Róże ogrodowe są jednym z najbardziej popularnych kwiatów ozdobnych na całym świecie. Jest wiele wielorakich rodzajów i odmian, zaś ich uprawa wymaga pewnej znajomości i okreśłonego sposobu postępowania. W tym artykule omówimy różnorodne typy róż ogrodowych i metody ich uprawy. Wśród róż ogrodowych możemy wskazać wiele pociągających odmian, a każda z nich ma swoje własne wymagania dotyczące pielęgnacji. Najbardziej słynne odmiany to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają spore, wypełnione kwiaty o wielorakich kolorach. Postrzega się je jako bardziej podatne na choroby aniżeli inne rodzaje i potrzebują regularnej opieki.

Róże pnące wybijają w długie pędy, które osiągają wysokość nawet do kilku metrów. Nadają się do przykrywania altan, ogrodzeń i trejaży.

Róże miniaturowe: Te róże określają malutkie kwiaty i są zwykle niższe niż pozostałe odmiany, co czyni je idealnymi do uprawy w pojemnikach czy też w małych ogrodach.

Róże pienne są szczepione i utrzymywane jako niewielkie drzewka. Są one częstokroć wykorzystywane do urządzania dekoracyjnych zakątków w ogrodach.

Róże parkowe to z reguły znaczne i widowiskowe krzewy, znakomite do uprawy w dużych zieleńcach i parkach. Mają one zwykle zdecydowany zapach oraz dużą ilość kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe potrzebują zaangażowanej pielęgnacji, na przykład cięcie i podlewanie, ażeby utrzymać ich zdrowie i ładną prezencję.

Róże rabatowe to przeważnie niższe rodzaje róży ogrodowej, doskonałe do uprawy w klombach, rabatach i donicach. Są one częstokroć w wyższym stopniu odporne na choroby niż inne odmiany i potrzebują mniej pielęgnacji. Róże rabatowe z reguły kwitną przez cały sezon wegetacyjny, natomiast ich barwne kwiaty są znakomite do kreowania ślicznych kompozycji kwiatowych w ogrodzie.

Aby uprawiać róże ogrodowe, należy wybrać właściwe miejsce w ogrodzie. Róże potrzebują słonecznego stanowiska, jakkolwiek równocześnie znakomicie rosną w glebie o umiarkowanej wilgotności. Gleba powinna być dobrze zdrenowana i obfita w składniki odżywcze.

W trakcie sadzenia róży trzeba pamiętać, że korzenie muszą być umieszczone na głębokości w przybliżeniu 7/8 cm. Po posadzeniu róży należy regularnie podlewać ją szczodrze na przestrzeni pierwszego miesiąca, ażeby pomóc jej zakorzenić się w nowym miejscu.

W toku okresu róże potrzebują regularnego nawadniania i nawożenia, nawozimy do nie później niż do lipca. Wypada również systematycznie przycinać uschnięte kwiatostany i chore pędy, by ożywiać następny przyrost. W okresie zimowym powinno się też ochronić rośliny przed mrozem, dołując roślinę pod warstwą ziemi.

Bez wątpienia można stwierdzić,że róże ogrodowe to przepiękne i popularne rośliny, jakie można uprawiać w różnych formach i miejscach. Potrzebują one pewnej wiedzy oraz umiejętności, jednakowoż z stosowną pielęgnacją, róże staną się ozdobą każdego ogrodu. obojętnie, czy pragniesz uprawiać róże angielskie, rabatowe, pnące, bądź miniaturowe, pamiętaj o należytym doborze miejsca, regularnym podlewaniu, nawożeniu a także przycinaniu krzewów.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image