Redakcja: ul. Bursztynowa 31, Lublin
W pogodzie przez cały czas zachodzą przemiany. Zimą możesz zaobserwować szczególnie ciekawe zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt zmian, jakie zachodzą w pogodzie. Zwróćmy uwagę na to, iż zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo cudowne, co groźne. Przypatrując się przyrodzie należy pozostać rozważnym i przygotować się odpowiednio do surowych warunków. Jednak warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zobaczyć zimową porą.
Śnieg i burze śnieżne
Śnieg to stale wyjątkowo wyczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w formie kryształków lodowych. W powiększeniu taka śniegowa okruszyna jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki lub rozmaite nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg buduje biały płaszcz, wówczas świat jest taki spokojny i magiczny. Nieraz w zimie występuje się zawieja śnieżna. Takie zjawisko występuje wtedy kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg leżący na ziemi. Za to podczas gdy pada śnieg oraz wieje silny wiatr, w takim razie występuje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są niezmiernie silne możemy mówić o śnieżycy, a gdy poza tym pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie tych gwałtownych zjawisk, lepiej pozostać w w domowym zaciszu. Niemniej jakkolwiek w ciągu łagodnej śnieżycy czy zaraz po niej warto wybrać się do lasu. Pokryte śniegiem drzewa wyglądają bajkowo. W dodatku da się z łatwością dostrzec ślady zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.
Przymroziło
Kiedy temperatura spada poniżej zera pojawia się przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie tylko zimową porą, ale też po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, którą liczy się na podstawie różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej zera stopni Celsjusza w nocy różnica powinna być dodatnia. To następstwo utrzymującego się ciepła w czasie dnia i małych wahań temperatur. W razie gdy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko należy nazwać mrozem. Niewielki, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do wychodzenia na dwór. Powinno się pamiętać wszelako o ciepłym ubraniu i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Mróz minus 20 stopni Celsjusza stwarza już radykalne warunki, na jakie nie należy się bez potrzeby wystawiać. Na tak dużym mrozie nie wolno zbyt długo przebywać, bowiem płuca i oskrzela nie pracują odpowiednio. Lodowate, suche powietrze, które gwałtownie i w nadmiernej dawce przedostaje się do wewnątrz uszkadza pęcherzyki płucne a także oskrzela. Rezultatem tego są nieodwracalne uszkodzenia, które doprowadzają do astmy. Jednakowoż w przypadku, kiedy jest mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza wskazane jest wybrać się na energiczny spacer. W czasie niskich temperatur pojawia się wiele innych spektakularnych zjawisk połączonych z zamarzaniem wody, o czym dowiesz się z następnego rozdziału.
Zmrożone krajobrazy
Spadek temperatur poniżej zera sprzyja tworzeniu się cudownych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na powierzchni, lecz także w powietrzu. Wytworzone w ten sposób przecudnej urody ozdabiają widoki za oknem. Szron jest osadem, który wytworzył się ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli grunt osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to zachodzi wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron wielokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednakże powstaje w razie dotknięcia lodowatej kropelki wody z nawierzchnią lub z powstałą uprzednio szadzią. rezultacie np. wolnego spływania takiej zmieniającej stan skupienia wody wytwarza się masywna pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. Jeśli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed całkowitym zamarznięciem, to w takim razie formuje się gołoledź. Kierowcy określają to zjawisko "szklanka", ponieważ nawierzchnia oblepiona gołoledzią jest gładka i ogromnie śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, należałoby wybrać się do lasu. Otoczone kryształkami lodu bądź szadzią drzewa wyglądają magicznie. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, zatem w wielu przypadkach dochodzi do złamania gałęzi czy też konarów. Gruba warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Koniecznie trzeba zatem przypatrywać się roślinom czujnie i obchodzić miejsca z wyraźnymi obciążonymi konarami, ażeby nie doszło do wypadku. Tymczasem niezwykle pięknym zjawiskiem jest pył diamentowy. To unikatowe zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, choć niekiedy da się go dostrzec. Warunkiem są kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje proces przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Kształtujące się słupki lodowe opadają na ziemię połyskując w słońcu.