Będzińskie skarby - co warto zobaczyć w tym mieście?

Będzińskie skarby - co warto zobaczyć w tym mieście?

Będzin jest jednym z najbardziej interesujących ośrodków miejskich na terenie Zagłębia. Będzińskie pamiątki sprawiają, że wycieczki po tym mieście stają się dla każdego z nas ciekawą lekcją historii.

Co trzeba zobaczyć podczas zwiedzania tego miasta? Jakie atrakcje Będzina mogą zrobić na odwiedzających najmocniejsze wrażenie? Będzin może się pochwalić istotną pamiątką z czasów średniowiecza. Są nią fragmenty średniowiecznych murów miejskich, które dawniej otaczały całe historyczne miasto. W gronie zabytków sakralnych na szczególną uwagę zasługuje kościół parafialny Świętej Trójcy. To ważna pamiątka, pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego.

Przed II wojną światową Będzin był ważnym ośrodkiem osadnictwa dla ludności żydowskiej. Do dziś przypominają nam o tym takie miejsca, jak Plac Bohaterów Getta Będzińskiego na obszarze getta oraz Dom Modlitwy Cukermana. Zachwyca też synagoga Mizrachi, nad którą opiekę sprawuje aktualnie Muzeum Zagłębia. Instytucja ta ma jeszcze pod swoją opieką Pałac na Gzichowie oraz zamek, zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Aktualnie w miejscach tych można oglądać interesujące wystawy, dzięki którym można dobrze poznać historię Będzina a także jego dawnych mieszkańców.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image