Bezpieczna podróż - elementy podstawowego wyposażenia samochodu w Polsce

Bezpieczna podróż - elementy podstawowego wyposażenia samochodu w Polsce

W naszym kraju, podobnie jak w większości krajów posiadanie auta jest prawie potrzebne dla wielu osób. Niemniej jednak, z wyjątkiem samego pojazdu, jest parę kluczowych elementów, które muszą znajdować się w każdym wozie, mając na celu tak samo bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. W tym artykule prezentujemy istotne wyposażenie pojazdu, jakie pożądane byłoby mieć nieustannie pod ręką.

Na drodze z bezpieczeństwem - trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa

To jedne z najistotniejszych elementów w razie usterki czy też incydentu drogowego. Trójkąt ostrzegawczy usytuowany w zauważalnym punkcie zawiadamia inne wehikuły o zagrożeniu na drodze, zaś kamizelka odblaskowa poprawia zaakcentowanie obecności kierowcy w przypadku złej widoczności.

Standardowe wyposażenie zdrowotne - apteczka pierwszej pomocy

Przezorny prowadzący samochód winien być przygotowany na ewentualne małe urazy lub zadraśnięcia. Apteczka pierwszej pomocy obejmująca bandaże, opatrunki, płyny dezynfekcyjne a także bazowe lekarstwa obniżające ból jest pożądana w każdym pojeździe.

Mechaniczna pomoc w podróży - klucz do kół w pojeździe

W przypadku konieczności zmiany opony, właściwy narzędzie staje się podstawowym czynnikiem bezpieczeństwa. Choć nowoczesne auta częstokroć są zaopatrzone w ów decydujący składnik, warto uprzytomnić sobie, że nie zawsze jest on standardowym zaopatrzeniem. W związku z tym przed każdą podróżą warto stwierdzić, czy klucz do kół znajduje się w bagażniku. Posiadanie tego sprzętu może zdecydować o skutecznym i pewnym rozwiązaniu sytuacji awaryjnej. To maleńki uczynek, który poważnie działa na stopień przygotowania kierowcy do radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami w czasie drogi.

Gaśnica - nieoceniona w sytuacjach awaryjnych

Obecność małej gaśnicy w aucie wykazuje ważny znaczenie na minimalizowanie ewentualnych uszkodzeń w w wypadku ewentualnego pożaru pojazdu. Kluczowe jest, aby kierujący byli świadomi roli, którą pełni gaśnica w przypadkach kryzysowych. Polskie regulacje prawne przejrzysto definiują zobowiązanie do posiadania gaśnicy w każdym aucie, a to wskazuje jej znaczącą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa na drodze. Niezbędne jest również regularne przeglądanie daty ważności gaśnicy, a to daje pewność, że w przypadku konieczności będzie gotowa do skutecznej interwencji. Ów obowiązek odnosi się do bezpieczeństwa każdego z uczestników ruchu drogowego.

Awaryjne przygotowanie na drodze - koło zapasowe lub zestaw naprawczy

W razie wystąpienia sprawy, w której występuje przedziurawienie opony, najistotniejszym elementem bezpieczeństwa może być posiadanie zarówno koła zapasowego, jak i kompletu naprawczego z pompką. To dwie alternatywne opcje, które mogą stanowczo wpłynąć na sprawne rozwiązanie problemu na drodze. Współcześnie auta nieraz są zaopatrzone w komplet naprawczy, który mieści kompresor z pompką i specjalne materiały do naprawy opony. Ta opcja pozwala na warunkowe asekurowanie przedłużonej wyprawy w razie małych uszkodzeń. Jakkolwiek równie istotne jest posiadanie koła zapasowego, które jest w stanie być niezastąpione w przypadkach, kiedy renowacja opony nie jest możliwa albo jest zawiła. Systematyczne weryfikowanie ciśnienia w kołach i stanu koła zapasowego jest podstawowym elementem dbania o bezpieczeństwo w toku podróży. Stosowne ciśnienie w oponach działa na komfort jazdy, oszczędność paliwa jak również wytrzymałość opon. Troskliwe dozorowanie stanu koła zapasowego za to powoduje, iż w razie potrzeby jesteśmy przeświadczeni, że to bezpieczna alternatywa w razie awarii.

Środki do czyszczenia szyb i luster

Regularna troska o czystość szyb i lusterek stanowi podstawę utrzymania perfekcyjnych warunków widoczności w trakcie jazdy. Nowoczesne preparaty do pucowania szyb, dostępne w rozlicznych postaciach niesłychanie wydajnie likwidują zanieczyszczenia, ale także usuwają poblaski, a to działa na wzmożenie komfortu i bezpieczeństwa podróży. Przejrzyste szyby redukują refleksy światła, co w następnej kolejności pomaga unikać potencjalnych zagrożeń powiązanych z rażeniem światłem w ciągu nocy. Do tego utrzymanie lusterek w nieskazitelnej przejrzystości wyklucza wszelakie utrudnienia w precyzyjnym śledzeniu drogi, a to wzmacnia czujność kierowcy podczas jazdy.

Na trasie z kompletem papierów

Według regulacji obowiązujących w naszym kraju, każdy kierowca zobligowany jest mieć przy sobie aktualne dokumenty samochodowe, a ich brak albo nieprawidłowości mogą implikacje prawno-administracyjne. Wśród podstawowych dokumentów, jakie muszą być nieustannie osiągalne w ciągu wyprawy samochodem, trzeba wymienić dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) i dowód osobisty kierowcy. Współcześnie prowadzący nie jest zmuszony wszystkiego wozić w aucie.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image