Filatelistyczne walory

Filatelistyczne walory

Podstawa filatelistyki to zbieranie, odkrywanie, kumulowanie. To, co zbiera filatelista, nazywa się nazwą walorów filatelistycznych. Skąd nazwa walor? Z tej przyczyny, że każdy detal zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest wyjątkowo różnorodna. Z poniektórymi spotkać możemy się niemal na co dzień. Są to tak typowe walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Niektóre z tych walorów zobaczyć zdołamy nieomal w każdym zbiorze, niektóre – jedynie w tych w największym stopniu sprofilowanych kolekcjach. Walory te różnią się również pod względem wartości: spotykamy i te, które są bardzo tanie, jak i takie, za które należy zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory półpocztowe, pocztowe i pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy upoważnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej bądź zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z przesyłaniem listów. Są to przede wszystkim znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, etykietki polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, jakie wyprodukowane zostały przez inne organy, lecz są wykorzystywane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Będą to przede wszystkim naklejki na loty specjalne, stemple dodatkowe, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z działalnością poczty, natomiast bez jej urzędowego wkładu. Mogą to być zarysy znaczków, próby poligraficzne oraz pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaakceptować za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymogom. Nie mogą być pogięte ani pobrudzone. Zdefektowany walor filatelistyczny nie posiada realnie żadnej wartości.

Znaczącym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, a wynika to głównie z misji wypełnianych przez ten urząd. Kiedyś filateliści kolekcjonowali faktycznie wszystko, co było w jakiś sposób powiązane z aktywnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Podejście to uległo jednakże w ostatnim czasie zmianie, z uwagi na to, iż aktualnie zadania poczty są coraz bardziej różnorodne.

Author’s Posts

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image