Komunikacja online - znaczenie etykiety cyfrowej

Komunikacja online - znaczenie etykiety cyfrowej

Etykieta, zrozumiana jak zbiór norm i maksym dowodzących naszym zachowaniem w społeczeństwie, nie sprowadza się już zaledwie do świata faktycznego. W cyfrowej realności, w której raz po raz tworzymy stosunki, przekazujemy informacje i dokonujemy transakcji , występouje również swoista etykieta cyfrowa. To zespół norm pomagających nam zrozumieć, jak postępować w internetowym świecie, żeby byli postrzegani jako osoby biegłe, porządne i układne. W tym artykule wyłuszczymy, z jakiego powodu netetykieta jest tak istotna i które normy należałoby mieć na uwadze, korzystając z netu.

Siła cyfrowego wizerunku

Niepoprawne postępowanie w necie wyzwala rzeczywiste skutki w realu. Domorosłe posty na mediach społecznościowych są w stanie wpłynąć na naszą karierę, a niewłaściwy ton w wiadomościach mejlowych jest w stanie pokrzyżować szyki naszym relacjom profesjonalnym i prywatnym. Powinno się zdać sobie sprawę, iż w sieci zostajemy utrwaleni przez naszą obecność i wypowiedź, co łącznie komponuje naszą "cyfrową wizytówkę".

Dobry ton w sieci

Netykieta, oznaczająca zestaw wytycznych savoire vivre obowiązujących w internecie, zawiera parę istotnych reguł. Najpierw, zawsze wskazane jest pamiętać, że po drugiej stronie monitora jest człowiek. Anonimowość, którą oferuje net, nie jest zachętą do nieodpowiedniego postępowania. Poza tym, zważajmy na formę i wydźwięk naszych wpisów. Używanie kapitalików jest traktowane jako pokrzykiwanie, a przesadne zastosowanie emotikonek może być odbierane jako niewłaściwe lub infantylne.

Odpowiedzialność i prywatność

Następnym kluczowym aspektem jest sprawa prywatności, zarówno własnej, jak i osób, z jakimi wymieniamy informacje. Przedtem zanim cokolwiek opublikujemy czy podzielimy, zastanówmy się, czy te wiadomości są właściwe do powszechnego użyczenia. Ochrona danych osobowych to nie tylko zobowiązanie przepisami, ale również podstawa stosownej netetykiety.

Waga etykiety cyfrowej wzrasta razem z naszą narastającą zależnością od wirtualnego świata. Zrozumienie wytycznych netykiety, zrozumienie znaczenia naszego wirtualnego wizerunku na obecność w rzeczywistości jak również zabieganie o prywatność stanowią czynniki, jakie każdy odbiorca netu powinien znać i wdrażać. Powyższe wytyczne są nie jedynie wyznacznikiem naszej kompetencji, ale też objawem szacunku do pozostałych użytkowników internetu.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image